Saw palmetto ve Prostat

Gönderen admin 27/04/2015 15 Yorumlar

Saw Palmetto Prostatı yenebilir mi? Saw Palmetto’nun Faydaları nelerdir?

Saw palmetto, 2 metreden  sıcak iklimlerde 10 metre yüksekliğe ulaşabileceği bir ağaç yada çalı olarak yetişen küçük palmiyelerdir. Onun bir diğer adı ise cüce palmiyedir.

Saw Palmetto tıbbi bir bitki olup, içeriği ile Prostat hastaları için çare olmaya devam ediyor. Saw Palmetto ile ilgili bilimsel araştırmalar en alt kısımda bulabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Carolina boyunca Florida güneydoğu kıyısında sıcak iklimlerde yetişir.Bitkinin sarı meyveleri üreten beyaz çiçekleri vardır. Bunlar olgunlaşıp  kahverengimsi siyah gibi olduğunda ve tıbbi kullanım için kurutulur. Çalı gibi yatay büyüme şeklide vardır. Bazen yere sürenerekte büyümektedir.

Saw Palmetto Prostatı yenebilir mi? Saw Palmetto’nun Faydaları nelerdir? | Saw Palmetto ağacı

Bilimsel araştırmalarda Saw Palmettonun Allah vergisi bir tıbbi bitki olduğu anlaşılınca, tüm dünyada 40 yaş sonrası erkeklerin kabusu sayılan Prostat Hastaları için umut olmuştur.

Saw Palmetto, olgun meyve, zemin ve kuru meyve veya bütün meyveler de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde kullanılır. Sıvı özleri, tablet, kapsül ve bir infüzyon ya da çay gibi olarak kullanılabilir.

Saw Palmetto, içeriğindeki kimyasal yapısına bakıldığında yağ asitleri, bitkisel steroller ve flavonoidler içermektedir. Meyveleri %75 oranında yağ asitleri ( a-Linoleic, Linoleic,lauric, myristic, palmitic, oleic, caproic, caprylic) ve % 25 oranında nötral maddeler (esterler, sterollarden b-sitosterol, campasterol, stigmasterol gibi, poli-sakkaritler ve mono-sakkaritler içermektedir.

Saw Palmetto Prostatı yenebilir mi? Saw Palmetto’nun Faydaları nelerdir? | Saw Palmetto Meyveleri


Saw Palmetto’nun Faydaları Nelerdir?

Prostat hastalığı erkeklere has bir özelliktir. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra Prostat bezinin anormal bir şekilde büyümesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Prostat erkeklerde perviste bulunan, idrar kesesi yani mesaneden penise giden kanal üretrayı çevreleyen bezdir. Prostat büyüdüğünde mesaneden giden idrar kanalını sıkıştırır ve idrarın tam çıkması için mesaneye baskı yapılması gerekmektedir. Bu baskı ile ağrı ve dayanılmaz yangı oluşmaya başlar. İlerlemesi durumunda ölümcül hastalık olan Prostat Kanseri oluşmaktadır.

İngiltere ve Amerika’da en çok görülen erkek hastalıklarından biridir. Her yıl 60 ile 70 yaş arası erkeklerde 20 binlere yakın kişi hayatını sonlandıran Prostat Hastalığı için erken teşhis çok önemlidir. Bunun için 40 yaş sonrası 6 ayda bir kontrole gidip, Prostatı kontrol ettirip, Üroloji Doktorlarından bilgi alınması şarttır.

Prostat sadece idrar değil, spermin taşınmasına da engel olabilir. Bu yüzden cinsel problemler ve isteksizliğin ana sebeplerinden de sayılabilir.

Prostat erkek için bu kadar hayati bir organ olma sebebi ile, iyi huylu prostat büyümelerinde Saw Palmetto tedavi amaçlı kullanılabiliyor. Burada önemli olan Doktor kontrollerini yaptırıp, onay aldıktan sonra kullanım bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Prostat hastalığı için çözüm sayılabilecek bu bitki zaten tıbbi olarak ilaçlara girmiş durumda. Ekstradan doğal olarak alınması kesinlikle doktorunuza sormanız gerekmektedir.

Saw Palmetto Prostatı yenebilir mi? Saw Palmetto’nun Faydaları nelerdir? | Saw Palmetto olgun ağaç

Saw Palmetto ne zamandan beri kullanılıyor?

1900’lü yılların başında İdrar yollarının tedavisinde Saw Palmetto (Cüce Palmiye) bitkisinin erkek meyveleri toplanarak kullanılıyordu. Aynı zamanda cinselistek yani libidoyu arttırmak amaçlı ve sperm seviyesini arttırmak amaçlı da kullanılmaktaydı.

2000’li yıllardan sonra bilimsel araştırmalar gelişerek büyümüş ve Saw Palmetto’nun prostat hücrelerinin büyümesini teşvik eden enzimin miktarını azaltmada kullanılmış. Bu bitki özü (yani kurutularak ekstratının yapılması), sıklıkla BPH (iyi huylu prostat-Benign Prostat Hiperplazisi) tedavisinde diğer bitki özleri birleştirilerek kullanılmaya başlanmıştır.

BPH (iyi huylu prostat), ağrılı ve sık sık idrara çıkma, idrar kesesinin tam boşaltılamaması gibi semptomlarla kendisini belli eder. Şu an için prostat kanserinde idrar sistemine destek olmakta ama halen prostat kanser hücrelerinin yok olduğuna dair kanıt yok. tüm dünyada bilimsel incelemeler devam etmektedir.

BPH nedir? Prostat Büyümesi veya İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH), prostat bezinin yavaşça büyüyerek idrar yolu üzerinde bahçe hortumuna geçirilen bir kıskacın ortaya çıkardığına benzer bir basınca neden olan doğal bir durumdur.

ABD’de yaklaşık 2 milyondan fazla kişi (US Food and Drug Administration) FDA onaylı Saw Palmetto gıda takviyesi kullanıyor.( Alt kaynaklar 5. link ingilizce)

Prostat ile mücadele eden daha bir çok bitki de bulunmaktadır. Deve Dikeni, Boswellia Serrata, Isırgan Otu, Afrika Erik ağacı bitkileride incelenmeye alınmıştır.

 

Saw Palmetto Prostatı yenebilir mi? Saw Palmetto’nun Faydaları nelerdir? | Prostat Büyümesi

Saw Palmetto’nun diğer yararları nelerdir?

Bitkiler konusunda Çin ve Hint Alternatif Tıbbını inceleyen Dr. Ender Saraç, Saw Palmetto için bağışıklık sistemini güçlendirip, idrar yolu hastalıklarına karşı koruma sağlayacağını belirtmişti. Aynı zamanda Bayanlar içinde regl yani adet döneminde sıkıntı yaşayanlara destek olacağını, yumurtalıklarda polikistik tedavide faydalı olacagını belirtmiş. Özellikle erkeklerde afrodizyak etkisi olduğunu vurgulamıştır.

Saw palmettonun erkek testesteron hormonun, dihidro-testesteron’ a dönüşmesini önlemede destek olur. Dihidro-testesteron hormonunun prostat hücrelerini çoğalttığı ve prostat bezinin büyümesine yol açtığı düşünülmektedir.

Ayrıca soğuk algınlığı ve öksürük, boğaz ağrısı, astım, kronik bronşit, kronik pelvik ağrı sendromu, ve migren baş ağrısı için, (sedatif) rahatlama teşvik etmek, testesteron hormon düzenlenmesi, cinsel istek yani afrodizyak etkisi, idrar sökme idrar akışını artırmak için kullanılıyor.

Düşük tiroid problemlerinde kullanılan bu bitki, prostat yada mesane şikayet ve irritabl barsak sendromu olan kişilerde E Komisyonu (Almanya otlar için düzenleyici kurum) tarafından onaylanmıştır.

Saw palmetto takviyeleri son yıllarda olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler hale gelmiştir ve genellikle prostat sağlığı için pazarlanmaktadır.

Saw Palmetto saç dökülmesine etkisi, beta-sitosterol maddesi olan saw palmetto kullanarak onları daha fazla ve daha iyi saç büyümesini sağlayıp kalan saç köklerini sağlamlaştırdığı düşünülmektedir.

Saw Palmetto’nun düzenli kullanımı, mesanenin tamamen boşaltılmasına, büyüyen prostatın anormal durumdan normal halini almasına yardımcı olmakta ve mesane iltihabını azaltabileceği, Özellikle geceleri sık sık idrara çıkmayı azaltmakta ve erkek cinsel organının uyarılmasını veya sertleşmesini kolaylaştırabilir.

Saw Palmetto Prostatı yenebilir mi? Saw Palmetto’nun Faydaları nelerdir? | Büyümemiş Saw Palmetto ağacı


Saw Palmetto’yu Kimler Kullanamaz!

Bu bitkinin takviyesi yada özü bahsedeceğimiz hastalıklara karşı kullanıyorsanız kesinlikle uzmana sormadan tüketilmemelidir. Aşağıdaki kişilerin özellikle kullanmamasını öngören bir çok araştırmada riskli olduğu görülmüştür.

  • 12 yaşından küçük çocuklarda tavsiye edilmez. Androjen ve östrojen hormonlarını direk etkiler bu yuzden metabolizma etkilenebilir.
  • Gebelik ve emzirme dönemindeki hamile kadınlar dikkat etmeliler.Özellikle gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Androjen ve östrojen hormonları metabolizması üzerindeki etkileri ile fetal genital gelişimi bozulabilir. Yinede emzirme döneminizde de kaçınılmalıdır
  • Erken tarihte Cerrahi müdahele geçirmiş yada cerrahi müdahele gerçekleşecek kişi kullanamaz. En az iki hafta zamanlanmış bir ameliyattan önce durdurulması tavsiye edilir.

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

  1. PSA (Prostat Spesifik Antijen) seviyesi düşürülmesi ile ilgili bilgiler.Tıklayın.
  2. Dr.Selçuk Şahin Uzmanlık Tezi
  3. USA Sağlık Bakanlığı Ulusal Tıp Kütüphanesi
  4. Maryland Univercity
  5. Mayo Klinik
Etiketler: saw palmetto prostat

15 Yorumlar

Kostas:
15/09/2014, 12:10:22 PM
Cevaplar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.

makrome salıncak:
22/12/2022, 12:36:29 AM

Koçtaş Hamak Makrome Salıncak Bahçe salıncağı modelleri ile hayalinizdeki bahçeyi yaratın! Balkona uygun ebatlarda modellerin de yer aldığı bahçe Makrome Salıncak modelleri uygun fiyatlar ile . Sigoly Beşik Makrome Salıncak Hamak - Kahverengi 199,00 TL; Webburada Lüx Duble Portatif Bebek Hamağı Sepet Beşik Yatak Hamak Makrome Salıncak 199,90 TL; Svava Ahşap Yaylı Zıpzıp Hamak - Bebek Hamak Beşik - Svava Tavana Asılan Makrome Salıncak - Ücretsiz Kargo 183,91 TL 3 fiyat varTüm Fiyatlar; Bebeg Sallanır 40 x 80 cm Hamak …. Balkon ve bahçe tipi hamakların, tavana asılarak kullanılabilme avantajı da tercih edilme ihtimallerini arttırıyor. Çocuk Odası Ahşap Mobilya Fikirleri. Mutfak Tekstili Amerikan Servis, Runner ve Masa Örtüleri. net Online Satış Mağazamızda Sizleri Bekliyor. Kapitone Makrome Salıncak Yatak Hamak Toptan , Find Complete Details about Kapitone Makrome Salıncak Yatak Hamak Toptan,Kapitone Hamak,Kapitone Makrome Salıncak,Hamak …. El Bahçe Mobilyaları & Ucuz Bahçe Mobilyası Fiyatları. Arka Bahçesi Hamağı, Arka Bahçe Salıncağı, Veranda Tasarımı, Bira Bahçesi, . Ne fiyat Hamak fiyatları koçtaş? Test portalının henüz kendi doğru hamak fiyatları koçtaş yoktu. Kış geliyor Sobası eskiyen ya da yeni güzel ısıtan Kuzineli Sobalar almak isteyenler için Fırınlı ve Şömineli Soba Fiyatları ve Modelleri. Belde Tüketim ve Tekstil Ürünleri Tic. DOĞRU BALKON MOBİLYALARINI SEÇMEK İÇİN 4 İPUCU. Online Öde, Mağazadan Teslim Al.

test:
10/07/2015, 05:27:45 PM, www.test.com
Cevaplar

this is test...

Jason:
27/08/2015, 05:29:44 AM

ABCDEFG

asdfsadf:
28/10/2015, 08:45:45 AM

qwwer

Alex:
27/08/2015, 05:28:44 AM
Cevaplar

TEST TEST 測試

Damian:
02/09/2015, 08:28:14 PM
Cevaplar

Ceci est un test

ewrtert:
28/10/2015, 08:45:02 AM, asdfasd.com
Cevaplar

asdfsadf

dasdsa:
08/01/2016, 11:45:51 AM, das
Cevaplar

ddasdasdas

Anton:
17/02/2016, 06:40:25 PM, inkubator.biz.ua
Cevaplar

Hi all, testing for comment =)

lk:
27/02/2016, 01:18:34 AM, xxx
Cevaplar

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

sssssssssssssss:
27/02/2016, 01:19:05 AM

dadaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Saad:
28/03/2016, 04:03:11 PM, demo.com
Cevaplar

testing comment section

Roam:
06/06/2016, 10:09:23 PM, z.com
Cevaplar

Suspendisse eget lacus eros. Integer eget ipsum sed enim vehicula sollicitudin. Ut metus dolor, convallis sit amet tortor et, fermentum lobortis ante. Vivamus varius elementum dolorfdb

Baseballist:
14/09/2016, 08:11:38 AM, beysbolka-magazin.ru
Cevaplar

Wonderful theme! And with each version gets better. Author fellow!

test:
15/09/2016, 06:51:28 AM, test
Cevaplar

testing testing test

jvvv:
12/12/2016, 09:51:16 AM, ,mb,mb,mb
Cevaplar

nvnn

makrome salıncak:
22/12/2022, 12:37:17 AM, www.makromesalincak.com
Cevaplar

Koçtaş Hamak Makrome Salıncak Bahçe salıncağı modelleri ile hayalinizdeki bahçeyi yaratın! Balkona uygun ebatlarda modellerin de yer aldığı bahçe Makrome Salıncak modelleri uygun fiyatlar ile . Sigoly Beşik Makrome Salıncak Hamak - Kahverengi 199,00 TL; Webburada Lüx Duble Portatif Bebek Hamağı Sepet Beşik Yatak Hamak Makrome Salıncak 199,90 TL; Svava Ahşap Yaylı Zıpzıp Hamak - Bebek Hamak Beşik - Svava Tavana Asılan Makrome Salıncak - Ücretsiz Kargo 183,91 TL 3 fiyat varTüm Fiyatlar; Bebeg Sallanır 40 x 80 cm Hamak …. Balkon ve bahçe tipi hamakların, tavana asılarak kullanılabilme avantajı da tercih edilme ihtimallerini arttırıyor. Çocuk Odası Ahşap Mobilya Fikirleri. Mutfak Tekstili Amerikan Servis, Runner ve Masa Örtüleri. net Online Satış Mağazamızda Sizleri Bekliyor. Kapitone Makrome Salıncak Yatak Hamak Toptan , Find Complete Details about Kapitone Makrome Salıncak Yatak Hamak Toptan,Kapitone Hamak,Kapitone Makrome Salıncak,Hamak …. El Bahçe Mobilyaları & Ucuz Bahçe Mobilyası Fiyatları. Arka Bahçesi Hamağı, Arka Bahçe Salıncağı, Veranda Tasarımı, Bira Bahçesi, . Ne fiyat Hamak fiyatları koçtaş? Test portalının henüz kendi doğru hamak fiyatları koçtaş yoktu. Kış geliyor Sobası eskiyen ya da yeni güzel ısıtan Kuzineli Sobalar almak isteyenler için Fırınlı ve Şömineli Soba Fiyatları ve Modelleri. Belde Tüketim ve Tekstil Ürünleri Tic. DOĞRU BALKON MOBİLYALARINI SEÇMEK İÇİN 4 İPUCU. Online Öde, Mağazadan Teslim Al.

makrome salıncak:
22/12/2022, 12:37:18 AM, www.makromesalincak.com
Cevaplar

Koçtaş Hamak Makrome Salıncak Bahçe salıncağı modelleri ile hayalinizdeki bahçeyi yaratın! Balkona uygun ebatlarda modellerin de yer aldığı bahçe Makrome Salıncak modelleri uygun fiyatlar ile . Sigoly Beşik Makrome Salıncak Hamak - Kahverengi 199,00 TL; Webburada Lüx Duble Portatif Bebek Hamağı Sepet Beşik Yatak Hamak Makrome Salıncak 199,90 TL; Svava Ahşap Yaylı Zıpzıp Hamak - Bebek Hamak Beşik - Svava Tavana Asılan Makrome Salıncak - Ücretsiz Kargo 183,91 TL 3 fiyat varTüm Fiyatlar; Bebeg Sallanır 40 x 80 cm Hamak …. Balkon ve bahçe tipi hamakların, tavana asılarak kullanılabilme avantajı da tercih edilme ihtimallerini arttırıyor. Çocuk Odası Ahşap Mobilya Fikirleri. Mutfak Tekstili Amerikan Servis, Runner ve Masa Örtüleri. net Online Satış Mağazamızda Sizleri Bekliyor. Kapitone Makrome Salıncak Yatak Hamak Toptan , Find Complete Details about Kapitone Makrome Salıncak Yatak Hamak Toptan,Kapitone Hamak,Kapitone Makrome Salıncak,Hamak …. El Bahçe Mobilyaları & Ucuz Bahçe Mobilyası Fiyatları. Arka Bahçesi Hamağı, Arka Bahçe Salıncağı, Veranda Tasarımı, Bira Bahçesi, . Ne fiyat Hamak fiyatları koçtaş? Test portalının henüz kendi doğru hamak fiyatları koçtaş yoktu. Kış geliyor Sobası eskiyen ya da yeni güzel ısıtan Kuzineli Sobalar almak isteyenler için Fırınlı ve Şömineli Soba Fiyatları ve Modelleri. Belde Tüketim ve Tekstil Ürünleri Tic. DOĞRU BALKON MOBİLYALARINI SEÇMEK İÇİN 4 İPUCU. Online Öde, Mağazadan Teslim Al.

Yorum Yaz